Dach jest niezwykle istotnym elementem każdej hali magazynowej. Wybór odpowiedniej konstrukcji ma kluczowe znaczenie dla efektywności oraz funkcjonalności całej przestrzeni. Dach płaski pozostaje jedną z atrakcyjnych opcji dla hal magazynowych. Istnieje wiele korzyści związanych z jego wyborem, które warto uwzględnić podczas projektowania lub modernizacji obiektu magazynowego.
Nazwa "dach płaski" może mylić, gdyż w rzeczywistości wymaga on odpowiedniego spadku. Minimalna wartość tego spadku wynosi 3%, co sprawia, że każdy płaski dach jest w istocie nieco spadzisty. Niemniej jednak, górna granica spadku, ustalona na 11%, sprawia, że taki dach wizualnie wydaje się być płaski.
W przypadku dachu płaskiego spadki nie muszą być koniecznie skierowane na zewnątrz. Istnieją rozwiązania, gdzie spadki kierowane są do wewnątrz. Dach płaski wyposażony jest wewnętrzne systemy odwodnienia, co eliminuje potrzebę zewnętrznych rynien do odprowadzania wody.
Dach płaski stanowi połączenie cech dachu i stropu, co często prowadzi do określenia go jako "stropodach". Takie rozwiązanie umożliwia efektywne wykorzystanie powierzchni górnej kondygnacji np. poprzez montaż paneli fotowoltaicznych, stworzenie przestrzeni czynnej biologicznie - tzw. zielone dachy.
Proces budowy dachu płaskiego obejmuje ułożenie różnych warstw materiałów, które zapewniają właściwe zabezpieczenie konstrukcji i jej sprawną funkcjonalność. Istnieją dwa główne podejścia do tego typu konstrukcji: dach wentylowany oraz niewentylowany, zwany także pełnym.
W przypadku dachu wentylowanego, schemat konstrukcji obejmuje następujące warstwy: paroizolacja, termoizolacja, przestrzeń wentylacyjna, konstrukcja nośna pokrycia z odpowiednim spadkiem, sztywne poszycie oraz pokrycie dachowe w postaci papy, membrany lub blachy.
Natomiast pełny dach płaski charakteryzuje się innym układem warstw, gdzie występują: strop, warstwa spadkowa zapewniająca odpowiednie pochylenie, paroizolacja, termoizolacja oraz pokrycie dachowe w postaci hydroizolacji np. membrana PVC. Brak tutaj przestrzeni wentylowanej i dodatkowej konstrukcji nośnej dachu. Wybór odpowiedniego typu dachu i materiałów w nim użytych zależy od przeznaczenia budynku; hala magazynowa i hala przemysłowa są budowane z pewnymi różnicami. Inna kwestia to naturalnie możliwości finansowe inwestora. Kluczowe przy wyborze typu dachu jest również jego rola w procesie certyfikacji np. BREEAM. Dlatego istotne jest uwzględnienie w projekcie hali lub innego obiektu o dużej powierzchni , które rozwiązanie będzie najlepsze.
Jeśli chodzi o izolację termiczną dachu płaskiego, najlepszym wyborem jest zazwyczaj wełna mineralna lub PIR, czasami również styropian. Są to najpopularniejsze materiały stosowane w budownictwie przemysłowym. ze względu na swoje dobre właściwości izolacyjne, wytrzymałość i stabilność wymiarową, niezależnie od warunków. Jednakże warto pamiętać o różnicach w ich właściwościach, które poruszyliśmy w osobnym wpisie.
Na tym etapie możemy dodać, że płyty PIR charakteryzują się najlepszymi właściwościami termoizolacyjnymi, co pozwala na zmniejszenie grubości izolacji o około jedną czwartą. W przypadku wielu konstrukcji hal przemysłowych i magazynów często stosuje się również wełnę mineralną jako materiał izolacyjny dla dachów płaskich.
Kluczową rolę odgrywa także warstwa przeciwwodna - hydroizolacja. W tej roli można użyć różnych materiałów, takich jak:
➡︎Przeczytaj więcej na temat hydroizolacji wykorzystywanej w dachach płaskich
Zastosowanie odpowiedniej membrany na dachu zapewni nie tylko brak przecieków, ale także właściwą izolację cieplną budynku i trwałość dachu na wiele lat. Warto jednak pamiętać o regularnych przeglądach, aby uniknąć kosztownych renowacji dachu płaskiego.
Główną różnicą między dachem spadzistym a płaskim jest sposób odprowadzania wody. W przypadku dachu spadzistego stosuje się zazwyczaj rynny ze względu na jego konstrukcję. Natomiast dach płaski zwykle jest wyposażony w system wewnętrznego odprowadzania wody. Spadek pokrycia ma mniejsze znaczenie, ponieważ w kluczowych miejscach, gdzie mogłaby gromadzić się woda, stosuje się wpusty odwadniające. To właśnie przez te wpusty woda jest kierowana na dół i może być dalej przekierowana do zbiornika na deszczówkę lub bezpośrednio do kanalizacji.
Płaskie dachy to idealne rozwiązanie dla obiektów przemysłowych, ale również stają się coraz popularniejsze w domach parterowych i nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych, a to z powodu licznych korzyści, jakie niesie to rozwiązanie. Oto kilka z nich:
Zastosowanie nowoczesnych materiałów, takich jak papy termozgrzewalne, w izolacji dachów.
Elastyczność w wyborze pokrycia dachowego - niemal każdy rodzaj, np. blachodachówka czy dachówka ceramiczna, może być użyty zamiast papy na dachu płaskim.
Łatwość dopasowania dachu do różnych kształtów budynku, co jest typowe dla nowoczesnej architektury.
Koszty realizacji są zazwyczaj niższe niż w przypadku dachów spadzistych, nawet w przypadku dodatkowych elementów, takich jak okna dachowe.
Możliwość pełnego wykorzystania przestrzeni pod dachem, co prowadzi do większej powierzchni użytkowej w porównaniu z tradycyjnym poddaszem.
Dach płaski pozwala na różnorodne adaptacje, np. stworzenie na nim małego ogrodu, przy zachowaniu wygodnego wyłazu.
Skuteczne wewnętrzne systemy odprowadzania wody, które nie tylko są równie efektywne co tradycyjne systemy rynnowe, ale również nie naruszają estetyki budynku.
Płaski dach jest bardziej odporny na działanie wiatru, zwłaszcza gdy znajduje się nad garażem lub domem.
Ze względu na te liczne zalety, coraz więcej osób rozważa powrót do płaskiego dachu dla swojego domu parterowego.
Specjalizujemy się w montażu dachów płaskich na obiektach przemysłowych takich jak: hale magazynowe i hale przemysłowe, ale również w trakcie naszej ponad 20-letniej kariery kompleksowo zamontowaliśmy dachy płaskie na obiektach mieszkaniowych np. na nowoczesnych osiedlach.
Dziękujemy za dotrwanie do końca powyższego artykułu 🙂
Jeśli są Państwo zainteresowani zleceniem nam prac związanych z kompleksowym montażem dachu zapraszamy serdecznie do kontaktu.